Automation Components, Inc. A/TT100-IM-4"-4-PB
Part No.:
A/TT100-IM-4"-4-PB
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Analog and Digital Output
Package:
Module
Datasheet:
A/TT100-IM-4"-4-PB.pdf
Description:
Transmitter w/ 100 Ohm RTD, Imme
Shipping
A/TT100-IM-4"-4-PB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Sensor Type:
Analog, Local
Sensing Temperature - Local:
-40°C ~ 85°C
Sensing Temperature - Remote:
Output Type:
Analog Current
Voltage - Supply:
8.5V ~ 32V
Resolution:
Features:
Accuracy - Highest (Lowest):
±0.2% (±0.5%)
Test Condition:
260°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C