CTS-Frequency Controls ATS16ASM-1
Part No.:
ATS16ASM-1
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
ATS16ASM-1.pdf
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Shipping
ATS16ASM-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
ATS-SM
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)