Advanced Thermal Solutions Inc. ATS021021006-PF010
Part No.:
ATS021021006-PF010
Manufacturer:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
ATS021021006-PF010.pdf
Description:
PINFIN HEATSINK 21X21X6.4MM
Shipping
ATS021021006-PF010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
Shape:
Square, Pin Fins
Length:
0.827" (21.00mm)
Width:
0.827" (21.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.252" (6.40mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
24.00°C/W @ 200 LFM