TE Connectivity Raychem Cable Protection ATFC0311-20-0
Part No.:
ATFC0311-20-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ATFC0311-20-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 600V BLACK
Shipping
ATFC0311-20-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/32
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Fluoropolymer
Jacket (Insulation) Diameter:
0.054" (1.37mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C