Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. ATDR3-2/10
Part No.:
ATDR3-2/10
Manufacturer:
Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38.1mm
Datasheet:
ATDR3-2/10.pdf
Description:
CC TD FUSE 600V 3-2/10A ATDR
Shipping
ATDR3-2/10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
ATDR
Package / Case:
5AG, 10mm x 38.1mm
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
3.2A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
CC
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)