Cornell Dubilier Knowles ATB476M035E058
Part No.:
ATB476M035E058
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ATB476M035E058.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Shipping
ATB476M035E058 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
ATB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.233Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:
168 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
240 mA @ 100 kHz
Impedance:
520 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)