Cornell Dubilier Knowles ATB476M025
Part No.:
ATB476M025
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ATB476M025.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Shipping
ATB476M025 Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
ATB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.52Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:
168 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
240 mA @ 100 kHz
Impedance:
520 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.280" W (6.60mm x 7.10mm)