Cornell Dubilier Knowles ATB106M025
Part No.:
ATB106M025
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ATB106M025.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Shipping
ATB106M025 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
ATB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
18.57Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:
63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
90 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.93 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.189" W (4.30mm x 4.80mm)