Mallory Sonalert Products Inc. AST0840MFD-4.4TRQ
Part No.:
AST0840MFD-4.4TRQ
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
AST0840MFD-4.4TRQ.pdf
Description:
BUZZER MAGN 4.4V 0.34X 0.34 SMD
Shipping
AST0840MFD-4.4TRQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
AST
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:
4.4 V
Voltage Range:
3.6 ~ 5V
Frequency:
4kHz
Technology:
Magnetic
Operating Mode:
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
105dB @ 4.4V, 10cm
Current - Supply:
140mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.339" L x 0.335" W (8.60mm x 8.50mm)