Abracon LLC ASPI-6045T-1R2N-T
Part No.:
ASPI-6045T-1R2N-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ASPI-6045T-1R2N-T.pdf
Description:
IND 1.2UH 5.4A 13M
Shipping
ASPI-6045T-1R2N-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-6045T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.4 A
Current - Saturation (Isat):
8.35A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)