Abracon LLC ASPI-2510-1R5M-T2
Part No.:
ASPI-2510-1R5M-T2
Manufacturer:
Abracon LLC
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
ASPI-2510-1R5M-T2.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.5A 107MOHM SMD
Shipping
ASPI-2510-1R5M-T2 Specifications
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-2510
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Bulk
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.55 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2510
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)