Abracon LLC ASPI-0840-3R9N
Part No.:
ASPI-0840-3R9N
Datasheet:
ASPI-0840-3R9N.pdf
Description:
FIXED IND 3.9UH 5A 15 MOHM SMD
Shipping
ASPI-0840-3R9N Specifications
Series:
ASPI-0840
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.9 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
5.6A
DC Resistance (DCR):
15mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)