Abracon LLC ASPI-0840-3R6N
Part No.:
ASPI-0840-3R6N
Datasheet:
ASPI-0840-3R6N.pdf
Description:
FIXED IND 3.6UH 5.4A 15MOHM SMD
Shipping
ASPI-0840-3R6N Specifications
Series:
ASPI-0840
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.4 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
15mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)