Abracon LLC ASPI-0520-100M-T2
Part No.:
ASPI-0520-100M-T2
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ASPI-0520-100M-T2.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.4A 120 MOHMS
Shipping
ASPI-0520-100M-T2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ASPI-0520
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.45 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
120mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)