Allied Components International ASPC70-275K-RC
Part No.:
ASPC70-275K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Package:
Axial
Datasheet:
ASPC70-275K-RC.pdf
Description:
2700mH +/-10% Power Shielded Ind
Shipping
ASPC70-275K-RC Specifications
Manufacturer:
Series:
ASPC70
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
5.4 mA
DC Resistance (DCR):
987Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" Dia x 0.725" L (7.62mm x 18.42mm)