Allied Components International ASPC70-100K-RC
Part No.:
ASPC70-100K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
ASPC70-100K-RC.pdf
Description:
10uH +/-10% Power Shielded Ind
Shipping
ASPC70-100K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
ASPC70
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
707 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
20mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" Dia x 0.725" L (7.62mm x 18.42mm)