Littelfuse Inc. ASMD250F-2
Part No.:
ASMD250F-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
ASMD250F-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.97A 2SMD
Shipping
ASMD250F-2 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2-SMD
Series:
PolySwitch®, ASMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.97 A
Current - Trip (It):
5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
30 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
35 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
85 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.118" (3.00mm)