Astrodyne TDI ASM60-12A
Part No.:
ASM60-12A
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ASM60-12A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Shipping
ASM60-12A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
ASM60 (60W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)