Astrodyne TDI ASM201-360-BNH-PF1
Part No.:
ASM201-360-BNH-PF1
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ASM201-360-BNH-PF1.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 137W
Shipping
ASM201-360-BNH-PF1 Specifications
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
ASM201 (200W)
Packaging:
Box
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.8 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
137W (198W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.11" H (101.6mm x 50.8mm x 28.2mm)