Astrodyne TDI ASM201-150-BEH-PF1
Part No.:
ASM201-150-BEH-PF1
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ASM201-150-BEH-PF1.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 141W
Shipping
ASM201-150-BEH-PF1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
ASM201 (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
9.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
141W (201W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.17" L x 2.68" W x 1.57" H (105.9mm x 68.1mm x 39.9mm)