Allegro MicroSystems ASEK758LCB-100B-T-DK
Part No.:
ASEK758LCB-100B-T-DK
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
ASEK758LCB-100B-T-DK.pdf
Description:
BOARD DEMO 758LCB-100B SENSOR
Shipping
ASEK758LCB-100B-T-DK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
100A
Interface:
Sensitivity:
20mV/A
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V