Allegro MicroSystems ASEK712ELC-30A-T-DK
Part No.:
ASEK712ELC-30A-T-DK
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
ASEK712ELC-30A-T-DK.pdf
Description:
BOARD EVAL FOR ASEK712ELC-30A
Shipping
ASEK712ELC-30A-T-DK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
-30 A ~ 30 A
Interface:
Sensitivity:
66mV/A
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V