PUI Audio, Inc. ASE02008MS-LW100-R
Part No.:
ASE02008MS-LW100-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ASE02008MS-LW100-R.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 97DB
Shipping
ASE02008MS-LW100-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose, Enclosure Included
Frequency Range:
500 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
950Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
97.00
Efficiency - Testing:
100mm
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
1 W
Power - Max:
1.3 W
Port Location:
Top
Shape:
Rectangular
Material - Cone:
Polyacrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.787" L x 0.787" W (20.00mm x 20.00mm)