Automation Components, Inc. A/SCTE2-250
Part No.:
A/SCTE2-250
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module
Datasheet:
A/SCTE2-250.pdf
Description:
Analog Current Sensor, 0-5 VDC,
Shipping
A/SCTE2-250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
For Measuring:
AC
Sensor Type:
Current Sensor
Current - Sensing:
100A, 200A, 250A (Selectable)
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, 0V ~ 5V
Sensitivity:
Frequency:
50Hz ~ 600Hz
Linearity:
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
600VAC
Response Time:
300ms
Current - Supply (Max):
Operating Temperature:
-15°C ~ 40°C