XP Power ASB110PS24
Part No.:
ASB110PS24
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
ASB110PS24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 110W
Shipping
ASB110PS24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
ASB110 (110W)
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
4.58A
Power (Watts):
110 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
91%
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
4.60" L x 2.40" W x 0.67" H (116.8mm x 61.0mm x 17.0mm)