Allied Components International AS40-180K-RC
Part No.:
AS40-180K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AS40-180K-RC.pdf
Description:
18UH 10% AXIAL SHIELDED INDUCTOR
Shipping
AS40-180K-RC Specifications
Manufacturer:
Series:
AS40
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Material - Core:
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
300 mA
Current - Saturation (Isat):
235mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
890mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)