Allied Components International AS40-104K-RC
Part No.:
AS40-104K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AS40-104K-RC.pdf
Description:
100MH 10% AXIAL SHIELDED IND.
Shipping
AS40-104K-RC Specifications
Manufacturer:
Series:
AS40
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Type:
Material - Core:
Inductance:
100 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
11 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
678Ohm Max
Q @ Freq:
18 @ 7.9kHz
Frequency - Self Resonant:
110kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)