PUI Audio, Inc. AS04508MR-3-R
Part No.:
AS04508MR-3-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
AS04508MR-3-R.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 83DB
Shipping
AS04508MR-3-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Series:
AS
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
450 Hz ~ 6 kHz
Frequency - Self Resonant:
450Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
83.00
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
1 W
Power - Max:
1.5 W
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet:
N35
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)