Panasonic Electric Works ARS10Y12X
Part No.:
ARS10Y12X
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
High Frequency (RF) Relays
Package:
Datasheet:
ARS10Y12X.pdf
Description:
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Shipping
ARS10Y12X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
ARS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
16.7 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
30VDC - Max
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
6 ms
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C