Automation Components, Inc. A/RH3-100-3W-R
Part No.:
A/RH3-100-3W-R
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Category:
Humidity, Moisture Sensors
Package:
Module
Datasheet:
A/RH3-100-3W-R.pdf
Description:
Relative Humidity, RH Outputs: 0
Shipping
A/RH3-100-3W-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Sensor Type:
Humidity, Temperature
Humidity Range:
0 ~ 100% RH
Output Type:
Analog Current, Analog Voltage
Output:
0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
Accuracy:
±3% RH
Response Time:
20 s
Sensitivity:
Voltage - Supply:
18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC
Mounting Type:
Chassis Mount
Operating Temperature:
1.5°C ~ 60°C