Panasonic Electric Works ARE10A12Z
Part No.:
ARE10A12Z
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
High Frequency (RF) Relays
Package:
Datasheet:
ARE10A12Z.pdf
Description:
RELAY RF SPDT 500MA 12V
Shipping
ARE10A12Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
ARE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
16.7 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
30VDC - Max
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C