Panasonic Electric Works ARA200A48Z
Part No.:
ARA200A48Z
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
High Frequency (RF) Relays
Package:
Datasheet:
ARA200A48Z.pdf
Description:
RELAY RF DPDT 1A 48V
Shipping
ARA200A48Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
ARA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
6.3 mA
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
30VDC - Max
Must Operate Voltage:
36 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC
Operate Time:
4 ms
Release Time:
4 ms
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C