Assmann WSW Components AR 32-HZL/01-TT
Part No.:
AR 32-HZL/01-TT
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
IC Sockets
Package:
Datasheet:
AR 32-HZL/01-TT.pdf
Description:
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Shipping
AR 32-HZL/01-TT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid):
32 (2 x 16)
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Mating:
Beryllium Copper
Mounting Type:
Through Hole
Features:
Open Frame
Termination:
Solder
Pitch - Post:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Finish Thickness - Post:
200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post:
Beryllium Copper
Housing Material:
Thermoplastic, Polyester
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C