Littelfuse Inc. AQ36C-01FTG
Part No.:
AQ36C-01FTG
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
AQ36C-01FTG.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 62VC SOD323
Shipping
AQ36C-01FTG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Series:
AQ, SPA®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
62V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
450W
Power Line Protection:
No
Applications:
CAN
Capacitance @ Frequency:
30pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TA)