Phihong USA AQ15A-050BW-H
Part No.:
AQ15A-050BW-H
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
AQ15A-050BW-H.pdf
Description:
WALL MOUNT - US - USB TYPE-C - W
Shipping
AQ15A-050BW-H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
AQ15 Series 2 (15W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
3A
Power (Watts):
15 W
No Load Power Consumption:
100mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
USB C Receptacle
Cord Length:
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
1.83" L x 1.69" W x 0.93" H (46.5mm x 42.9mm x 23.6mm)