Apacer Memory America AP-USDC16GC239-DTM
Part No.:
AP-USDC16GC239-DTM
Manufacturer:
Apacer Memory America
Category:
Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs)
Package:
Datasheet:
AP-USDC16GC239-DTM.pdf
Description:
SSD 16GB MLC SATA III 1.2V-3.3V
Shipping
AP-USDC16GC239-DTM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Apacer Memory America
Series:
µSDC-M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Memory Size:
16GB
Memory Type:
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (MLC)
Form Factor:
Speed - Read:
315MB/s
Speed - Write:
160MB/s
Voltage - Supply:
1.2V, 1.8V, 3.3V
Type:
SATA III
Current - Max:
360mA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Weight:
Size / Dimension:
16.00mm x 20.00mm x 1.40mm