Microchip Technology APTMC120TAM34CT3AG
Part No.:
APTMC120TAM34CT3AG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
APTMC120TAM34CT3AG.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 1200V 74A SP3
Shipping
APTMC120TAM34CT3AG Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
74A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
34mOhm @ 50A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 15mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
161nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2788pF @ 1000V
Power - Max:
375W
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)