Microchip Technology APTM50DDA10T3G
Part No.:
APTM50DDA10T3G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP3
Datasheet:
APTM50DDA10T3G.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 500V 37A SP3
Shipping
APTM50DDA10T3G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
37A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
120mOhm @ 18.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
96nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4367pF @ 25V
Power - Max:
312W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)