Microsemi Corporation APTM50AM19STG
Part No.:
APTM50AM19STG
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP4
Datasheet:
APTM50AM19STG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 500V 170A SP4
Shipping
APTM50AM19STG Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
170A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
19mOhm @ 85A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
492nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
22400pF @ 25V
Power - Max:
1250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)