Microchip Technology APTM10TAM09FPG
Part No.:
APTM10TAM09FPG
Package:
SP6
Datasheet:
APTM10TAM09FPG.pdf
Description:
MOSFET 6N-CH 100V 139A SP6-P
Shipping
APTM10TAM09FPG Specifications
Package/Case:
SP6
Configuration:
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
139A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10mOhm @ 69.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
350nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9875pF @ 25V
Power - Max:
390W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)