Microsemi Corporation APTM10DHM09T3G
Part No.:
APTM10DHM09T3G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP3
Datasheet:
APTM10DHM09T3G.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 100V 139A SP3
Shipping
APTM10DHM09T3G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
POWER MOS V®
Package/Case:
SP3
Product Status:
Obsolete
Configuration:
2 N-Channel (Dual) Asymmetrical
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
139A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10mOhm @ 69.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
350nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9875pF @ 25V
Power - Max:
390W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)