Microchip Technology APTM10DHM05G
Part No.:
APTM10DHM05G
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP6
Datasheet:
APTM10DHM05G.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 100V 278A SP6
Shipping
APTM10DHM05G Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Product Status:
Active
Configuration:
2 N-Channel (Dual) Asymmetrical
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
278A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5mOhm @ 125A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
700nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
20000pF @ 25V
Power - Max:
780W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)