Microsemi Corporation APTM100H80FT1G
Part No.:
APTM100H80FT1G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
SP1
Datasheet:
APTM100H80FT1G.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1000V 11A SP1
Shipping
APTM100H80FT1G Specifications
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
SP1
Product Status:
Obsolete
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
960mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3876pF @ 25V
Power - Max:
208W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)