Microchip Technology APTM100H45SCTG
Part No.:
APTM100H45SCTG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SP4
Datasheet:
APTM100H45SCTG.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1000V 18A SP4
Shipping
APTM100H45SCTG Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWER MOS 7®
Package/Case:
SP4
Product Status:
Active
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
540mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
154nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4350pF @ 25V
Power - Max:
357W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)