Microchip Technology APTM100H35FT3G
Part No.:
APTM100H35FT3G
Package:
SP3
Datasheet:
APTM100H35FT3G.pdf
Description:
MOSFET 4N-CH 1000V 22A SP3
Shipping
APTM100H35FT3G Specifications
Package/Case:
SP3
Configuration:
4 N-Channel (Full Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
420mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
186nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5200pF @ 25V
Power - Max:
390W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)