Microchip Technology APTM100AM90FG
Part No.:
APTM100AM90FG
Package:
SP6
Datasheet:
APTM100AM90FG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1000V 78A SP6
Shipping
APTM100AM90FG Specifications
Package/Case:
SP6
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
78A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
105mOhm @ 39A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
744nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
20700pF @ 25V
Power - Max:
1250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)