Microchip Technology APTM100A13DG
Part No.:
APTM100A13DG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SP6
Datasheet:
APTM100A13DG.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1000V 65A SP6
Shipping
APTM100A13DG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SP6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
65A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
156mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
562nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
15200pF @ 25V
Power - Max:
1250W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)