Microchip Technology APTDF400KK60G
Part No.:
APTDF400KK60G
Datasheet:
APTDF400KK60G.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 500A SP6
Shipping
APTDF400KK60G Specifications
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 400 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
160 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
750 µA @ 600 V