Microchip Technology APTDF400AK170G
Part No.:
APTDF400AK170G
Datasheet:
APTDF400AK170G.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1700V 480A SP6
Shipping
APTDF400AK170G Specifications
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
480A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.5 V @ 400 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
572 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
750 µA @ 1700 V