Microchip Technology APTDF400AK100G
Part No.:
APTDF400AK100G
Category:
Diode Arrays
Package:
LP4
Datasheet:
APTDF400AK100G.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1000V 500A SP6
Shipping
APTDF400AK100G Specifications
Package/Case:
LP4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.7 V @ 400 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
290 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 1000 V